Ekologiczny, energooszczędny dom to przede wszystkim więcej pieniędzy w naszych portfelach. Obecnie dostępne technologie dodatkowo pozwalają stworzyć w domu przyjazny, zdrowy klimat dzięki zapewnieniu optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Jednym z rozwiązań niezbędnych w nowoczesnym, komfortowym budynku jest system rekuperacji.
Tradycyjne systemy wentylacyjne
Powszechnie wykorzystywanym sposobem na wentylację w domach jest wykorzystanie grawitacji i kominów. Jednak zasysanie powietrza przez kominy jednocześnie wychładza pomieszczenia. Jest to podstawową wadą tradycyjnych systemów wentylacyjnych. Ponadto ten sposób wentylacji mieszkań czy domów nie usuwa wilgoci ani zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Odpowiedzą jest rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja.
Podstawowa zasada działania systemów rekuperacyjnych
Rekuperator to urządzenie, które posiada osobne kanały dla wilgotnego, ciepłego i zanieczyszczonego powietrza zasysanego z wnętrza domu oraz dla zimnego, czystego, świeżego powietrza zasysanego z zewnątrz. Dzięki obecności wymiennika ciepła oraz odpowiedniemu umiejscowieniu kanałów w rekuperatorze powietrze zasysane z wnętrza budynku ogrzewa świeże powietrze zasilające nasze mieszkanie, co pozwala na oszczędność energii.
Rekuperacja – zalety
Rekuperator jest wyposażony w filtry, dzięki czemu nawet jeżeli powietrze z zewnątrz nie jest tak świeże i czyste jak byśmy sobie tego życzyli, to do naszego domu nawiewany jest zapas życiodajnego tlenu o znacznie wyższej jakości. Ma to szczególne znaczenie w okresie grzewczym, gdy sąsiad palący wątpliwej jakości paliwem skutecznie zniechęca nas do otwierania okien. System rekuperacji pozwala nam łatwo i skutecznie wyeliminować ten problem.
Nie inaczej jest na wiosnę i w lecie, gdy pylące trawy, drzewa i krzewy zapełniają powietrze mnóstwem alergenów. Rekuperacja w domu jednorodzinnym w takiej sytuacji ratuje nasze dobre samopoczucie.
Czy to już wszystkie powody dla których lepiej mieszkać w domu z systemem rekuperacji?
Absolutnie nie! Realne oszczędności na ogrzewaniu domu dzięki zastosowaniu rekuperatora mogą dochodzić nawet do 30%. Jednak powodów dla których jest to bezkonkurencyjne, w porównaniu do systemów grawitacyjnych, rozwiązanie, jest znacznie więcej. Rekuperacja oznacza mniej kurzu w mieszkaniu oraz brak hałasu, który może do nas docierać po otwarciu okien. Brak konieczności częstego otwierania okien oznacza również mniejszą ilość owadów dostających się do naszego domu. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza zapewnia również, że w domu szybciej schnie pranie oraz podłogi. Rekuperatory mogą także być wyposażone w inteligentne czujniki, które będą precyzyjnie kontrolowały atmosferę w naszym mieszkaniu.
Rekuperacja w domu jednorodzinnym jest właściwie koniecznością.