Tynkowanie jest jedną z podstawowych robót podczas budowy i remontów obiektów, na przykład w domach, mieszkaniach, biurach czy obiektach komercyjnych. Aby odbywało się ono jeszcze efektywniej, warto zdecydować się na wykorzystanie agregatów tynkarskich. Jak działają takie urządzenia? Jakie są główne korzyści tynkowania maszynowego?
Jak działa agregat tynkarski?
Agregaty tynkarskie to narzędzia stosowane w branży budowlanej i wykończeniowej do nakładania tynku na ściany i sufity.
Główne funkcje agregatów tynkarskich obejmują:
1. Mieszanie – agregaty tynkarskie przeznaczone są do mieszania tynku z wodą dla uzyskania pożądanej konsystencji. Dzięki temu tynk jest jednolity i wolny od zbryleń, które mogą powodować nierówne wykończenie nawierzchni. Tynk umieszcza się w zbiorniku, który jest wyposażony w mieszadło i w pompę wody, która dostarcza ją do zbiornika.
2. Pompowanie – w następnym etapie agregaty wykorzystują pompę do transportowania wymieszanego tynku ze zbiornika do lancy, która zakończona jest pistoletem natryskowym. Pozwala to na ciągły dopływ tynku oraz umożliwia jego jednolite nakładanie na powierzchnię przez pracownika.
3. Natrysk – gotowy tynk jest natryskiwany za pomocą pistoletu natryskowego na powierzchnię. Pracownik obsługujący lancę z pistoletem może wtedy równomiernie pokryć nawierzchnię za pomocą tynku. Pozwala to na uzyskanie gładkiego i jednolitego wykończenia nawierzchni.
Wybrane rodzaje agregatów tynkarskich mają również rozbudowane funkcje. Przykładowo agregaty tynkarskie firmy Małek mogą być używane również do prowadzenia wylewek oraz do szpachlowania. Dzięki temu mogą być one używane w trakcie wielu prac w budynkach i na zewnątrz nich.
Jakie są zalety tynkowania maszynowego?
Korzystanie z tynkowania maszynowego prowadzonego z użyciem agregatów tynkarskich ma liczne zalety. Są to zarówno korzyści dla firmy, która wykonuje prace agregatem, jak i dla jej klientów.
Do najważniejszych zalet powiązanych z używaniem agregatów do tynkowania zaliczane są:
- Szybkość prowadzenia prac – agregaty tynkarskie są w stanie nakładać tynk szybciej niż w przypadku metod ręcznych. Może to zaoszczędzić czas i koszty pracy, szczególnie w przypadku realizacji dużych obiektów.
- Precyzja – wykorzystanie agregatów tynkarskich pozwala na jednolite i precyzyjne nakładanie tynku. Pomaga to uzyskać wysoką jakość tynków i zmniejsza potrzebę wykonania poprawek.
- Większy komfort prac – pracownicy prowadzący tynkowanie maszynowe mogą wykonać je bez wysiłku w porównaniu z tynkowaniem ręcznym, ponieważ nie muszą transportować i narzucać tynku na ścianę.
- Łatwa praca – agregaty tynkarskie są w stanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, na przykład za ich pomocą można łatwo tynkować wysokie sufity.
- Różne materiały – agregaty do tynkowania mogą być stosowane z różnymi typami materiałów tynkarskich, na przykład cementem, gipsem, wapnem, akrylem, a także z tynkami niestandardowymi, na przykład tynkami ogniochronnymi, dekoracyjnymi czy tłumiącymi.
Ze względu na tak liczne zalety agregaty tynkarskie bardzo praktycznymi maszynami przeznaczonymi dla branży budowlanej, ponieważ razem z nim można skorzystać z szybszej, wydajniejszej i bardziej precyzyjnej metody nakładania tynku.