Sufit podwieszany to lekka konstrukcja, która montowana jest poniżej stropu co pozwala na umieszczenie pomiędzy stropem a sufitem instalacji. Można go stworzyć aby zmniejszyć wysokość pomieszczenia, a także umieścić w nim oświetlenie lub wentylację czy klimatyzację.
Z czego i jak zrobić sufit podwieszany
Sufit w kuchni podwieszany zbudowany jest z poziomych ruszt, które za pomocą wieszaków montuje się do stropu. Do montażu sufitu podwieszanego używa się najczęściej płyt kartonowo-gipsowych, które umożliwiają stworzenie prostego sufitu. Do wykonania sufitu łukowatego potrzebne są płyty nadające się do formatowania. Często sufit podwieszany w aneksie kuchennym wykonuje się z płyt wodoodpornych o grubości od 12,5 do 15 milimetrów. Płyty takie nie będą się uginać pod własnym ciężarem i nie zmieniają proporcji wnętrza. W kuchni w suficie podwieszanym nie można montować przewodów gazowych. Idealnie zaś nada się on do montażu oświetlenia LED, okapu czy wentylacji a także do ukrycia różnego rodzaju kabli.
Rodzaje sufitów podwieszanych w kuchni
Prosty sufit w kuchni podwieszany jest najczęstszym wyborem, ponieważ pasuje on do różnych stylów kuchni i idealnie łączy się z okrągłymi lampami halogenowymi.
Sufit podwieszany z wnęka LED jest to praktyczne rozwiązanie pasujące do nowoczesnych stylów kuchni i umożliwia bardzo dobre oświetlenie pomieszczenia.
Sufit podwieszany z lustrzanką matą to nowoczesne rozwiązanie stosowane w kuchniach o małych powierzchniach po to aby wizualnie je powiększyć.
Sufit w kuchni podwieszany z drewnianymi kasetonami nada szykowności naszej kuchni i idealnie pasuje do kuchni połączonej z salonem.
Uniwersalnym i popularnym rozwiązaniem są białe sufity podwieszane, ale jeśli chcemy aby nasza kuchnia wyglądała wyjątkowo możemy użyć różnych wzorów i kolorów.
Zalety sufitu w kuchni podwieszanego
Sufit w kuchni podwieszany ma kilka zalet. Jest on idealnym miejscem do schowania kabli i różnych instalacji oraz do ukrycia nierówności a przede wszystkim nadaje kuchni charakteru i daje ładny efekt dekoracyjny. Dobrze dobrany kolor sufitu do ścian nadaje klimatu pomieszczeniu.
O czym należy pamiętać
Aby wykonać sufit w kuchni podwieszany trzeba stworzyć projekt, który rozpoczniemy od pomiarów i rozplanowania układu sufitu. Trzeba pamiętać o właściwym oświetleniu umieszczonym na suficie i o tym co chcemy w nim przykryć. Wzór sufitu podwieszanego zależy od naszych upodobań to my decydujemy o wgłębieniach, otworach oraz różnicy poszczególnych poziomów.